تاريخ : یکشنبه یکم بهمن 1391 | 0:15 | نویسنده : کبیری مجد
لزوم نصب حفاظ امنیتی کارت در عابربانک‌ها| چاپ |

بینا- مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با اشاره به لزوم نصب حفاظ امنیتی کارت «آنتی‌اسکیمر» در عابر بانک‌ها گفت: در صورت بی‌توجهی به این دستورالعمل، مسؤولیت پرداخت خسارت به مشتریان زیان‌دیده بر عهده بانک سهل‌انگار است.
به گزارش بینا، ناصر حکیمی به فارس اظهار داشت: مدتی است از طرف بانک مرکزی به تمامی بانکها بخشنامه و دستورالعملی ارسال شده و آنها را موظف به نصب «آنتی اسکیمر» بر روی دستگاه‌های عابر بانک کرده ایم .
وی افزود البته هر بانکی که نسبت به نصب آنتی اسکیمر بر روی دستگاههای عابر بانک (ATM) خویش کوتاهی کرده باشد و به این دلیل سوء استفاده‌ای از همان بانک صورت گرفته باشد ، به طور قطع آنها موظف به پرداخت خسارت به مشتری می باشند . 

بقیه در ادامه مطلب ....ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه نوزدهم دی 1391 | 19:42 | نویسنده : کبیری مجد
رییس هیات مدیره بانک صادرات ایران:

فرهنگ سازی در خصوص استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک ضروری است


 همایش مدیران شعب استان‌های درجه یک بانک صادرات ايران با هدف افزايش همگرايي و همفکري در شعب با حضور رئیس هیأت مدیره، مدیر امورشعب و بازاریابی، مشاور و بازرس ویژه مدیرعامل و مدیران شعب استان‌های درجه یک به میزبانی استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ايران، در این همایش یک‌روزه، عرفانی رييس هيات مديره اين بانک هدف از تشکیل این جلسه را همفکری و هم‌اندیشی در راستای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای بانک اعلام کرد و در رابطه با مشکلات و چالش هاي پيش روي نظام بانکي گفت: افزایش قیمت تمام‌شده پول ، افزایش هزینه‌های جاری، افزایش هزینه‌های عملیاتی و مطالبات معوق از جمله این چالش‌ها می‌باشند.

وي افزود: یکی دیگر از چالش‌های پیش روی بانک ها که باید برای آن راهکاری اندیشیده شود، ترکیب منابع است؛ زیرا پرتفوي منابع به‌شدت تغییر کرده و به سمت منابع گران‌قیمت رفته و این امر باعث افزايش هزينه‌ عملياتي بانک ها گرديده که متعادل ساختن آن ضروري به نظر مي رسد.

رئيس هيأت‌مديره با اشاره به اهميت و جايگاه نيروي انساني در اين بانک گفت: نيروي انساني به عنوان با ارزش ترين دارايي سازمان نقش تعيين کننده اي در پيش برد اهداف دارند.

وي در ادامه با اشاره به آمار 68 درصدي تراکنش‌ها از طريق درگاه‌هاي الکترونيک و بانکداري نوين گفت: حدود 68 درصد از تراکنش هاي مشتريان از طريق درگاه هاي الکترونيک صورت مي پذيرد که با افزايش آن انتظار داريم شعب خلوت تر و ارامش مشتريان بيشتر و ارايه خدمات نيز مطلوب تر گردد.

 او افزود: بانک صادرات ايران، در زمينه بانکداري الکترونيک سرمايه‌گذاري خوبي کرده است و خدمات متنوعي از طريق درگاه‌هاي همراه بانک، اينترنت بانک و ATM و POS ارائه مي‌ نمايد که بايد استفاده از اين ابزارها در بين مشتريان فرهنگ‌سازي شود و کارکنان نيز در اين زمينه از آموزش‌هاي لازم و کافي برخوردار شوند..

رئيس هيأت‌مديره در خصوص فروش اوراق مشارکت بانک مرکزي گفت: فروش اين اوراق در راستا سياست هاي کلان اقتصادي کشور صورت پذيرفته که در اين رابطه بانک صادرات ايران توانسته است عملکرد درخشاني داشته باشد و به تازگي نيز  از سوي بانک مرکزي به دليل فروش موفق اوراق مشارکت مورد تقدير قرار گرفت.

شايان ذکراست بانک صادرات ايران با بيش از 47 ميليون حساب الکترونيکي، صدور بيش از 31 ميليون و 500 هزار کارت الکترونيکي و انجام روزانه بيش 15 ميليون تراکنش مالي از درگاه‌هاي مختلف نقش موثري در ترويج بانکداري الکترونيکي و کاهش هزينه‌ها و افزايش رفاه هموطنان داشته است.تاريخ : شنبه یازدهم دی 1389 | 11:48 | نویسنده : کبیری مجد

بینا- پست‌بانک ایران در برنامه‌های آتی باید نسبت به ایجاد و توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به منظور ایجاد خدمات جدید اقدام نماید و یکی از مهمترین این برنامه‌ها ایجاد بانکداری مجازی در کشور است.

به گزارش بینا، دکتر محمدحسن محبیان مدیرعامل پست‌بانک ایران در جلسه مدیران ستادی بانک ضمن اعلام این مطلب گفت: در این رابطه باید بتوانیم از تجارب و مشاوره سازمان‌ها و بنگاههای موفق در زمینه شبکه، فناوری اطلاعات و ارتباطات به نحو مطلوب بهره‌مند شویم.

دکتر محبیان اظهار داشت: یکی از نیازهای پست‌بانک ایران برای توسعه کمی و کیفی خدمات افزایش سرمایه بانک است که در این راستا باید تلاش نماییم تا نسبت به پیدا کردن راهکارها و تحقق این مهم کمک کنیم.
مدیرعامل پست‌بانک ایران با تأکید بر رعایت اخلاق در روابط کاری میان کارکنان ، مدیران ستادی را پشتیبان واحدهای اجرایی ذکر کرد و گفت: هر مدیری مهمترین وظیفه اش این است که برای حوزه کاری خودش برنامه مدون داشته باشد و برای تحقق این امر باید اطلاعات به روز از عرصه‌های مرتبط داشته باشیم و انها را به طور مستمر تجزیه و تحلیل نماییم.
رییس هیأت مدیره پست‌بانک ایران تصریح کرد: نیروی انسانی مهمترین سرمایه بانک محسوب می‌شود لذا باید برای تأمین رفاه آنان تلاش خوبی صورت بگیرد و در اولویت‌های کاری پست‌بانک تعریف گردد تا آنها بتوانند با احساس امنیت و آرامش نسبت به ایفای بهینه وظایف و خدمت‌رسانی مطلوب اقدام کنند.
دکتر محبیان ادامه داد: تمرکز اصلی در زمینه توسعه فعالیت‌ها باید متمرکز بر اجرا و شعب بانک باشد و بهترین نیروها نیز در شعبه‌ها و مراکز عرضه خدمات حضور داشته باشند.
وی ظرفیت پست‌بانک ایران را برای توسعه کمی و کیفی خدمات در داخل و خارج از کشور خوب خواند و افزود: پست‌بانک در اغلب کشورهای پیشرفته دنیا به طور فعال و مؤثر حضور دارد و پست بانک ایران این قابلیت را دارد که خدمات متنوع و جدیدی با بهره‌گیری از تجارب آنها تعریف و عرضه نماید و نمونه آن پیوستن به شبکه IFSو اتصال روستاها کشور به نقاط مختلف دنیا برای مبادلات مالی و بانکی است.
مدیر عامل پست‌بانک در این رابطه خواستار امضاء پروتکل مشترک با 11 کشور عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو در زمینه همکاری از طریق شبکه IFSو بانکداری الکترونیک جهت مبادلات مالی و بانک شد.
رییس هیأت مدیره پست‌بانک ایران تذکید کرد: در ارائه خدمات مهمترین اصل برای بانک تأمین رضایت مردم و مشتریان است و در این رابطه باید امانت‌دار خوبی برای مردم باشیم ؛‌ چرا که خیر دنیا و آخرت در همین است.تاريخ : شنبه یازدهم دی 1389 | 11:46 | نویسنده : کبیری مجد

بینا- در پی استقبال و درخواست مشتریان بانک مدت زمان اجرای طرح بخشودگی جرائم تاخیر تسهیلات بانک رفاه تا بیست و یکم بهمن ماه سالجاری تمدید شد.

به گزارش بینا به نقل از روابط عمومی بانک رفاه؛ بر این اساس طرح بخشش وجه التزام محاسبه شده بر مبنای شش درصد در کلیه بخش های اقتصادی در صورت تسویه تسهیلات یا دیون معوق ، از تاریخ 30/9/89 تا پایان ساعت کاری روز 21/11/89 تمدید شد.

پیش از این پایان آذرماه آخرین مهلت اجرای طرح اعلام شده بود.تاريخ : سه شنبه سی ام آذر 1389 | 11:40 | نویسنده : کبیری مجد

بینا- مشتریان مؤسسه ی اعتباری توسعه به منظور آشنایی با خدمات نوین بانک داری الکترونیک ، دوره آموزش بانک داری الکترونیکی می گذرانند.

به گزارش بینا به نقل از امور روابط عمومی و بازاریابی، مؤسسه ی اعتباری توسعه به منظور ارتقا فرهنگ استفاده بهینه مشتریان از خدمات بانک داری الکترونیک اقدام به ثبت نام از مشتریان مؤسسه جهت برگزاری کلاس های آموزشی بانک داری الکترونیکی کرد.

در این کلاس ها که به صورت رایگان دایر است در خصوص انواع خدمات بانک داری الکترونیک ارایه شده در مؤسسه ی اعتباری توسعه از قبیل اینترنت بانک، ای میل بانک، تلفن بانک، پرداخت قبوض و خدمات کارت های الکترونیکی به مشتریان آموزش هایی ارائه می شود.
مؤسسه ی اعتباری توسعه امیدوار است بتواند گام موثری در جهت نهادینه کردن فرهنگ بهره مندی از بانک داری الکترونیک بردارد تا مشتریان با بهره مندی از مزایای بانک داری الکترونیک از قبیل صرفه جویی در هزینه ها، صرفه جویی در زمان و دست رسی به کانال های متعدد برای انجام عملیات بانکی بتوانند با سهولت بیش تری به انجام امور بانکی بپردازند.
گفتنی است مشتریان مؤسسه ی اعتباری توسعه در تهران و شهرستان ها، می توانند برای ثبت نام در این کلاس ها به نزدیک ترین شعبه مراجعه کنند.تاريخ : شنبه بیست و هفتم آذر 1389 | 13:1 | نویسنده : کبیری مجد

بینا- ستاد برگزاری قرعه کشی های بانک قوامین در اطلاعیه ای اعلام کرد : نهمین مرحله قرعه کشی حساب های پس انداز قرض الحسنه بانک هشتم دی ماه سال جاری برگزار می شود.

به گزارش بینا، در این اطلاعیه آمده است : در مراسم نهمین مرحله قرعه کشی بانک که در تاریخ فوق و در حضور هیئت نظار برگزار می شود تمام کسانی که تا پایان وقت اداری 9/9/89 با حداقل موجودی صدهزار ریال افتتاح حساب و یا تکمیل موجودی کرده اند شرکت داده می شوند.

بر اساس اطلاعیه فوق نهمین مرحله قرعه کشی بانک قوامین پس از تأیید نظار و مسئولین از طریق سایت اینترنتی به آدرس www.ghavamin.com و شماره تماس گویای 88784021 و همینطور شعب بانک اطلاع رسانی می شود.
شایان ذکر است 9 قوامین کارت طلایی هر یک به ارزش دویست میلیون ریال و 90 قوامین کارت نقره یی هر یک به ارزش صدمیلیون ریال از جمله جوایز نهمین مرحله قرعه کشی حساب های پس انداز بانک قوامین است.تاريخ : پنجشنبه یازدهم آذر 1389 | 10:8 | نویسنده : کبیری مجد

مترجم: شیوا سعیدی

منبع : سایت بینا

خسارت ناشی از کارتهای پلاستیک بین کشورها و مناطق مختلف جهان بسته به شرایط متعددی از جمله نحوه استفاده از کارت متفاوت است. بالطبع دزدی کارت در مناطقی که استفاده از آن شیوع بیشتری دارد نیز آمار بالاتری دارد. به عنوان مثال انگلیس سابقه طولانی در استفاده از کارت دارد به علاوه بازار کارتهای پلاستیک در این کشور بسیار پیشرفته است. خسارات ناشی از دزدی کارت در یک دهه گذشته با رشدی 313.7درصدی بیش از 382 میلیون پوند در انگلیس است.
سیستم کارتهای الکترونیکی پرداخت نقدی اطلاعات و داده های مختلف را در میان سهامداران مختلف انتقال داده و ذخیره می کند.
تمام این فرایند بسیار ساده میان پنج بخش انجام می شود که عبارتند از خودپردازهای خرد یا دستگاه‌های ATM، بانک پذیرنده که همان بانکی است که پایانه پوز یا دستگاه خودپرداز را نصب کرده است، سازمان پرداخت نقدی(psp )مانند ویزا کارت یا آمکس ، بانک صادر کننده کارت و بالاخره صاحب کارت که عملیات پرداخت را انجام می دهد. صاحب کارت فرایند پرداخت نقدی را در محل خرید کالا یا خدمات انجام می دهد یا از دستگاه خودپرداز پول نقد دریافت می کند.
در هنگام وارد کردن کارت در کارتخوان یا خودپرداز اطلاعات کارت و صاحب حساب از طریق بانک صاحب دستگاه خودپرداز برای تایید به بانک صادرکننده کارت فرستاده می شود. بانک صادرکننده کارت اطلاعات را به همراه مبلغ درخواستی تایید را رد می کند زیرا بانک صادر کننده گزارشات بالانس هر حساب را جداگانه نگهداری می کند. پاسخ بانک از طریق سامانه پرداخت کننده و بانک صاحب سامانه به دستگاه خودپرداز ابلاغ می شود.

بقیه در ادامه مطلب ...ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه یازدهم آذر 1389 | 10:4 | نویسنده : کبیری مجد
اخبار ویژه بینا- مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با اعلام این خبر که امکان هجینگ ارز به ریال در شعب این بانک امکان پذیر شده است گفت: ذخایر ارزی ایران به حدی رسیده که بتواند نیازهای فوری و فوتی خود را پاسخ دهد. به گزارش بینا، کوروش پرویزیان در سمینار بررسی تنگناهای تجاری و تضییقات بانکی باظهار داشت: هیات مدیره بانک توسعه صادرات تصویب کرد که در این بانک به عنوان اولین بانک کشور بحث هجینگ امکان پذیر شود و با این اقدام امکان اجرای آن و هجینگ ارز به ریال امکان پذیر شد.

وی ادامه داد: با این اقدام معاملات خرید و فروش آتیه ارز در شعب بانک توسعه صادرات امکان پذیر شده است و قرار شده بین یک تا شش ماه این موضوع را پوشش دهیم و در صورت مثبت بودن عملکرد آن را به صورت فراتر انجام دهیم.
پروزیان در ادامه خبر داد: هم اکنون با مصوبه مجلس در قانون برنامه امیدواریم تاسیس بانک های خارجی در کشور عملی شوند و در حال حاضر با توجه به امکان قانونی بودن این موضوع مشکل قانونی تاسیس بانک‌های خارجی در ایران وجود ندارد.
وی در ادامه با اشاره به یکی از گزارش‌های بانک جهانی در مورد وضعیت اقتصاد ایران در چند سال قبل عنوان کرد: عمده ترین چالشی که برای اقتصاد ایران در آن گزارش مطرح شده بود رو به فزونی بودن نرخ بیکاری و تورم و همچنین بحث نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر در اقتصاد ایران بوده است.
وی اضافه کرد: طبق آن گزارش برآورد شده بود که اگر بخواهیم یک درصد تولید ناخالص داخلی ایران افزایش پیدا کند نیاز به افزایش سه درصدی در سرمایه‌گذاری‌هاست.
پروزیان در همین مورد یادآور شد: اگر بخواهیم تولید ناخالص داخلی رشد کند نیاز است که سرمایه‌گذاری و پس‌انداز به میزان بالاتری در کشور داشته باشیم و این رشد بدون جذب و تقویت بخش خصوصی و محدود کردن امتیازات و انحصارات در بخش دولتی امکان پذیر نیست.
وی در همین مورد متذکر شد: در سیاست‌های اصل 44 نیز به این موضوع توجه شده که تقریبا بخش عمده‌ای از اقتصاد ایران در دست مردم باشد.
وی در ادامه عنوان کرد: هم اکنون وضعیت اقتصاد ایران نسبت به چند سال قبل متفاوت شده است و ذخایر ارزی ایران به حدی رسیده که بتواند نیازهای فوری و فوتی را پاسخ دهد و نیازهای سرمایه‌گذاری را در قالب‌های مختلف تامین کند که امیدواریم این مسیر هم ادامه داشته باشد.تاريخ : چهارشنبه دهم آذر 1389 | 12:1 | نویسنده : کبیری مجد

بانکداري اينترنتي بانک صادرات در روز جمعه 12 آذر ماه جاري چند ساعتي قابل دسترسي مشتريان نمي باشد.

به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ايران بدليل انجام برخي از سرويسهاي دوره اي سيستم بانکداري اينترنتي اين بانک از ساعت 9 صبح الي 15 روز جمعه 12 آذرماه جاري قابل دسترسي نمي باشد.

روابط عمومي بانک صادرات ايران از مشتريان بانکداري اينترنتي تقاضا مي نمايد زمان انجام عمليات بانکي خود را به گونه اي تنظيم نمايند تا عدم دسترسي در ساعات مذکور مشکلي براي آنان ايجاد نکند.

گفتني است با توجه به تعطيلي اضطراري شهر تهران به علت آلودگي هوا، شعب منتخب اين بانک از ساعت 9 صبح الي 12 ظهر در روزهاي چهارشنبه و پنج شنبه هفته جاري آماده ارائه خدمات به هموطنان مي باشد.

همچنين با تمهيدات به عمل آمده کليه خودپردازهاي اين بانک آماده ارائه خدمات مي باشند تا نياز هموطنان را در ايام تعطيلات تامين نمايند. تاريخ : شنبه ششم آذر 1389 | 8:56 | نویسنده : کبیری مجد
در مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی ایران بانک 2010 بر اساس نظر کمیته داوران و اطلاعات حاصله از دفتر نظام های پرداخت بانک مرکزی و تعیین شاخص و وزن هر شاخص ، بانکهای ملت و تجارت به عنوان برترین بانکها در حوزه بانکداری الکترونیکی و اینترنتی و ایران کیش به عنوان برترین شرکت در حوزه psp شناخته شده و تندیس زرین دریافت کردند.

بقیه در ادامه مطلب ...ادامه مطلب
به گزارش پايگاه خبري بانکداري الکترونيک ، وحيد يزداني، قائم مقام طرح ملي خريد خريد اعتباري، با اعلام اين مطلب گفت: با توجه به استفاده از يک هزار و 538 کارت خريد در 685 فروشگاه، تراکنش مالي اين سامانه به بيش از 11 ميليارد ريال رسيد.

وي ادامه داد: براساس توافق‌‌هاي صورت گرفته با فروشگاه‌هاي مورد نظر اين سامانه، تعداد فروشگاه‌هاي فعال به 685 فروشگاه رسيده است و روند افزايش فروشگاه با توجه به امکان‌سنجي 327 فروشگاه در تهران و يک هزار و 973 فروشگاه در ساير استان‌هاي کشور همچنان در حال افزايش است.

 قائم‌مقام طرح ملي خريد اعتباري تصريح کرد: 98 تفاهم‌نامه و 82 قرارداد با توليدکنندگان به امضا رسيده است که با توجه به فعاليت‌هاي صورت گرفته، تعداد کالاهاي مشمول اين طرح نيز با افزايش روبرو خواهد شد. فروشگاه‌هاي اتکا، حامي کالاهاي ايرانيان، پروما اکسپرس، فرهنگيان، 15 خرداد، ياس نوين پارسه، رفاه، فراصرفه و لاوان از مجموعه فروشگاه‌هايي هستند که با اين سامانه قرارداد منعقد کرده‌اند.تاريخ : یکشنبه بیست و سوم آبان 1389 | 10:52 | نویسنده : کبیری مجد

اداره کارت و خدمات نوین بانک قوامین طی دستورالعملی اعلام کرد: در راستای پیاده سازی و بهره برداری از بانکداری الکترونیکی سیستم sms banking متصل حساب های قوامین کارت از طریق ارسال پیامک به شماره 1000222 مورد بهره برداری قرار گرفت.


در این دستور العمل آمده است : آن دسته از مشتریانی که شماره همراه آنان در سیستم اداره کارت و خدمات نوین بانک درج شده است می توانند جهت آگاهی از آخرین مانده حساب خود پیامکی با محتوای (شماره کارت # 31 ) و برای آگاهی از ده تراکنش آخر حساب پیامکی با محتوای ( شماره کارت # 37) به شماره 1000222 ارسال نمایند و اطلاعات مورد نیاز خودرا دریافت نمایند . بدیهی است در صورت عدم وجود شماره تلفن همراه مشتری در سیستم اداره خدمات نوین مراتب طی پیام خطای مربوطه جهت مراجعه مشتری به شعبه و ثبت شماره تمـاس ارســال می شود . بنا براین کلیه مشتریــان می توانند با مراجعه به شعب قوامین و اعلام یا اصلاح شمـاره همراه خود از سیستم sms banking قوامین ویژه حسـاب های قوامین کارت استفائه نمایند .تاريخ : یکشنبه شانزدهم آبان 1389 | 14:55 | نویسنده : کبیری مجد

در این همایش که بعنوان دومین دوره مجمع جهانی تبلیغات در کشور برگزار شد،تعداری زیادی از مدیران و کارشناسان حوزه تبلیغات حضور داشتند که این نشست موجب برقراری ارتباط بین کارفرمایان و آژانس های تبلیغاتی و فرصتی برای معرفی توانمندیهای این آژانس ها بوجود آمد.

دانشمندان و سخنرانان این همایش که از کشورهای انگلستان و استرالیا دعوت شده بودند،نتایج تحقیقات و تئوریها و آخرین نظریه های تبلیغات در دنیا را برای شرکت کنندگان بازگو کردند.
کریس آرنولد از مدیران و محققان برجسته حوزه تبلیغات از کشور انگلیس در تحقیقات خود با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست در دنیا برای سلامت جوامع بشری گفت:در تحقیقاتی که در سایت های اینترنتی داشته است به مطلبی برخورده است که با استانداردها و نظریه های تبلیغات دنیا بسیار همخوانی دارد.
وی در ادامه گفت:بانک شهر در ایران به عنوان اولین بانکی است که خود را بعنوان دوستدار محیط زیست معرفی کرده است و لازم است این بانک برای اثر بخشی این شعار تبلیغاتی به تعهدات خود در حفظ محیط زیست عمل کند.
بر اساس این گزارش،محمود شهریاری مجری برنامه ،فعالیت های محیط زیست بانک شهر و اقدامات موثر شهردار تهران در توسعه فضای سبز و حل مشکلات ترافیکی را به حضار گزار ش داد.بینا- در مهرماه سال‌جاری دستگاههای پرداخت الکترونیک پست‌بانک ایران شامل خودپردازها(ATM)، پایانه فروش(POS) و پایانه‌های شعب (Pin Pad) جمعاً 635 هزار مورد تراکنش پولی را انجام داده است.

به گزارش بینا، رییس اداره کل بانکداری الکترونیک پست بانک ایران گفت: این تراکنش‌ها شامل 510 هزار و 619 مورد مربوط به دستگاههای خودپرداز، 123 هزار مورد از طریق دستگاههای پایانه فروش و یک هزار و 377 مورد مربوط به پایانه شعب می‌باشد.

ارگی اظهار داشت: تا پایان مهرماه سال 89 به منظور ایجاد زمینه بهره‌برداری و توسعه خدمت بانکداری الکترونیک 275 هزار و 922عدد انواع کارت الکترونیکی برای مشتریان و هموطنان صادر شده است که از این تعداد 254 هزار و775 کارت برداشت پست‌بانک کارت و 21 هزار و 147 عدد نیز انواع کارتهای خرید و کارت هدیه پست‌بانک بوده است.
رییس اداره کل بانکداری الکترونیک پست‌بانک ایران افزود: در حال حاضر 5 هزار و 996 دستگاه پرداخت الکترونیک بانک در سطح شعب و دفاتر شهری و روستایی بانک فعال است که شامل 226 دستگاه خودپرداز، 5 هزار و 329 دستاه پیانه فروش و 441 دستگاه پایانه شعب است.
وی تصریح کرد: براساس آنچه که گفته شد تراکنش‌های صورت گرفته از طریق دستگاههای الکترونیک بانک در سطح شهرها و روستاها تنها مربوط به مشتریان پست‌بانک نبوده بلکه به خاطر اتصال پست‌بانک به شبکه شتاب بانکی، بخش عمده‌ای از تراکنش ها و عملیات بانکداری الکترونیک ثبت شده در دستگاههای مذکور به مشتریان بانک‌های خصوصی و دولتی کشور اختصاص دارد.تاريخ : شنبه پانزدهم آبان 1389 | 9:29 | نویسنده : کبیری مجد

مقاله ای از مریم سبزعلی،سرپرست روابط عمومی ایران کیش

 مدلهاي رايج «Privilege Card» ( کارت مزیت )در جهان

کارت مزیت (Privilege Card) کارتی است که در انواع ساده به صورت کوپن (ووچر) یا الكترونيكي صادر شده و بر اساس توافق بانک، شرکت یا شبکه صادرکننده با فروشندگان کالا و خدمات (از فروشگاه گرفته تا رستوران، مطب، آرایشگاه، مجموعه های ورزشی، کتابخانه و ...)، دارنده آن می تواند با ارایه یک کوپن یا نشان دادن آن به متصدی مربوطه یا کشیدن کارت در دستگاه کارتخوان، از تخفیف مشخصی برخوردار شود. 

بقیه در ادامه مطلب ...
ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه دهم آبان 1389 | 9:47 | نویسنده : کبیری مجد
بینا- مقررات نحوه افتتاح حسابهای ارزی اعلام شد.
به گزارش بینا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مقررات ارزی ناظر بر نحوه افتتاح حساب‌های ارزی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی را به این شرح اعلام کرد؛
1- نرخ سود سپرده‌های ارزی به نحوی تعیین شود که مطلوبیت لازم برای جذب منابع ارزی از بازار داخل کشور را فراهم آورده و موجب تشویق مشتریان به افتتاح این‌گونه حساب‌ها و انجام سپرده‌گذاری ارزی شود.
2- چنانچه متقاضیان با پرداخت نقود بیگانه (بصورت نقدی) نسبت به گشایش حساب و یا واریز وجه به حساب‌های مفتوحه قبلی اقدام کنند، در صورت تقاضای برداشت از حساب، بانک‌ها موظفند وجه مورد بحث را عیناً به ارز وصول شده به حساب و یا سایر ارزهای جهانروا پرداخت نمایند. در این رابطه تأکید می نماید اخذ هرگونه تعهد از مشتریان مبتنی بر پرداخت ارز در حد مقدورات یا معادل آن به ریال به نرخ روز درخصوص اینگونه حسابها فاقد موضوعیت است.
3- صدور حواله از محل موجودی حسابهای مفتوحه موضوع بند (2) به حسابهای داخلی و خارج از کشور با حداقل کارمزد مندرج در بخشنامه ذیربط صادره از سوی بخش نظارتی این بانک انجام پذیرد.
4- لازم است شعب ارزی آن بانک تمهیدات بعمل آمده در این خصوص را به نحو شایسته ای به اجرا گذاشته و دیگر ادارات ذیربط آن بانک نیز مراتب را به ویژه از طریق پایگاه اطلاع رسانی به اطلاع عموم برسانند.
5ـ پرداخت اسکناس از محل حواله‌های ارزی وارده به ذینفع یا غیر آن صرفاً در حد مقررات آن بانک بلامانع است.
6ـ این بانک آمادگی دارد مازاد اسکناس مصرف نشده از محل حسابهای مورد بحث را با نرخ مناسب خریداری نماید. در این رابطه لازم است ادارات مربوطه با اداره بین‌الملل این بانک هماهنگی لازم را به عمل آورند.تاريخ : شنبه بیست و چهارم مهر 1389 | 11:58 | نویسنده : کبیری مجد

بینا- به منظور ارائه خدمات بهینه به مشتریان و تعاونگران فعال در بخش های مختلف اقتصادی بانک توسعه تعاون کلیه خدمات نوین بانکداری الکترونیک را ارائه می دهد.

به گزارش بینا،صادق فنایی گفت: در حال حاضر بانک توسعه تعاون با ایجاد بسترهای نرم افزاری و سخت افزاری مناسب امکان استفاده از تعاون کارت ، کارت هدیه و کارت خرید تعاون را از طریق دستگاه های ATM و POS فراهم نموده است.

مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک توسعه تعاون افزود: با راه اندازی سامانه اینترنت بانک که از طریق پورتال اصلی بانک توسعه تعاون به نشانی www.ttbank.ir قابل دسترسی می باشد خدمات متنوعی را به مشتریان بانک ارائه می دهد .
وی افزود: انتقال وجه بین حسابهای خود و دیگران در موعد مشخص به صورت اتوماتیک، مشاهده صورت حساب تمامی تراکنش ها، مسدود کردن کارت، تغییر رمز اینترنتی کارت، مشاهده وضعیت انواع تسهیلات دریافتی شامل مبلغ بدهی، مبلغ اقساط و موعد پرداخت ، مشاهده فهرست انواع حسابهای مفتوحه ، انتقال وجه و اعلام موجودی بین کارتهای عضو شتاب، پرداخت قبوض و گزارش وضعیت چکهای صادره و یا مسدود کردن چند برگ چک از جمله خدمات بانکداری نوین بانکی است که در حال حاضر در بانک توسعه تعاون ارائه می گردد .
مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک توسعه تعاون با اشاره به خدمات خاص بانکداری الکترونیک بانک توسعه تعاون خاطر نشان کرد : بانک توسعه تعاون در نظر دارد تا با ارائه طرح های نوین بانکداری الکترونیک در آینده نزدیک خدمات خاص و ویژه ای را به مشتریان خود ارائه نمایدتاريخ : دوشنبه نوزدهم مهر 1389 | 16:8 | نویسنده : کبیری مجد
بیما- با هدف خدمات رسانی بهتر و با کیفیت تر به مشتریان بانک سینا به ویژه در حوزه خدمات بانکداری الکترونیک، پهنای باند آن دسته از سرپرستی ها و شعب این بانک که دارای پهنای باند محدود تری بودند ارتقا یافت.
به گزارش بیما- با توجه به توسعه خدمات بانکداری الکترونیک در بانک سینا، این امر می تواند در سرویس دهی بهتر و سریعتر به مشتریان موثر باشد.
به همین منظور در نیمه نخست امسال پهنای باند دو سرپرستی "زنجان و قزوین" و "مرکزی و لرستان" و پهنای باند بالغ بر 40 شعبه بانک ارتقا یافته است و برای دو سرپرستی "فارس، بوشهر و کهگیلویه" و "آذربایجان شرقی و اردبیل" لینکMPLS راه اندازی و پهنای باند MPLS سرپرستی "یزد، کرمان و سیستان" نیز ارتقا یافت.
با توجه به راه اندازی شعبه کیش بر روی بستر ماهواره به منظور خدمات رسانی بهتر، لینک زمینی این شعبه و لینک MPLS شعبه اسلامشهر نیز با پهنای باند مناسب عملیاتی شد.این در حالی است که شعب کامرانیه و باجه مستقر در بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) تهران تا زمان راه اندازی خط مخابراتی MPLS از بستر ماهواره برخوردار شده اند و 6 شعبه پونک، بازار، شهریار، سعادت آباد، اکباتان و خراسان به سیستم ارتباطی  بیسیم مجهز شده و با پهنای باند بالا فعالیت می کنند.تاريخ : دوشنبه نوزدهم مهر 1389 | 15:32 | نویسنده : کبیری مجد

معاون مدیرعامل بانک صادرات در امور بازاریابی و خدمات مشتریان از راه اندازی سیستم های مکانیزه ارتباط با مشتریان در این بانک خبر داد .

به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، دکتر سید محمد عباس زادگان معاون بازاریابی و خدمات مشتریان این بانک در جریان سفر به استان گیلان و در جمع کارکنان بانک صادرات به لزوم جلب رضایت افزونتر مشتریان تأکید کرد و گفت: بر اساس تعالیم دینی و ارزشهای سازمانی، رفتار شایسته با مشتریان و ارباب رجوع پسندیده و مورد تأکید قرار داشته و شرایط رقابتی بین بانکی در کشور نیز اقتضاء می نماید با مشتریان رفتاری بسیار شایسته داشته باشیم. وی از کارکنان بانک صادرات خواست با رفتار مناسب و برخورد محترمانه با مشتریان همانند گذشته، خود را الگوی رفتار شایسته با مشتریان برای کلیه کسبه و دستگاههای کشور قرار دهند.

وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات بعمل آمده مهمترین خواسته و انتظار مشتریان از کارکنان بانک، رعایت احترام و سرعت عمل در جوابگویی به خواسته های آنان است. دکتر عباس زادگان افزود: بانک با فراهم نمودن بسترهای لازم جهت ارایه انواع محصولات نوین و ارتقای روزافزون توان کمی و کیفی خدمات، می کوشد رضایت حداکثری مشتریان را فراهم نماید. وی با برشمردن خدمات جدیدی که بانک صادرات طی یکساله اخیر به مشتریان خود ارایه نموده است، یادآور شد: بزودی جهت تسهیل در ارتباط با مشتریان و دسترسی سریع و آسان آنان به مدیران و بخشهای مختلف بانک، سیستمهای مکانیزه ای راه اندازی خواهند شد. وی خاطر نشان ساخت: از طریق راه اندازی این سیستم، بخش زیادی از خدمات مورد انتظار مشتریان از طریق تماس تلفنی امکانپذیر خواهد شد.

منبع سایت بانک صادراتتاريخ : شنبه هفدهم مهر 1389 | 16:19 | نویسنده : کبیری مجد
دبيركل بانك مركزي از آغاز پشت نويسي چك پول‌هاي يكصد هزار توماني از پانزدهم آبان ماه سال جاري خبر داد.
به گزارش آی بی نیوز به نقل از ایرنا، 'محمود احمدي'  افزود: بعد از اين مرحله پشت نويسي چك پول هاي 50 هزار توماني نيز انجام خواهد شد.
وي با بيان آنكه تاكنون حدود 50 ميليون قطعه اسكناس 10 هزار توماني منتشر شده است، گفت: بانك‌ها مجاز به استفاده از اين اسكناس‌ها در دستگاه‌هاي خودپرداز خود هستند و منعي براي بهره‌گيري از آنها در اين دستگاه‌ها وجود ندارد.
احمدي درباره خريد و فروش وام‌هاي پرداختي شبكه بانكي در بازار، گفت: اين پديده همانند ساير موارد غيرمجاز كه در روزنامه‌ها تبليغ مي‌شود مي‌باشد و اين در حالي است كه بانك مركزي از گذشته بر روي برخورد با آن تمركز كرده است.
وي درباره عملياتي شدن چك پول‌هاي 200 هزار توماني در بازار نيز گفت: اين چك پول‌ها در حال حاضر براي عرضه آماده و قرار است پس از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها در صورت نياز توزيع شود.
دبيركل بانك مركزي درباره اتخاذ تدابير لازم براي پرداخت يارانه نقدي مرتبط با قانون هدفمند سازي يارانه‌ها، گفت:‌ برهمين اساس قرار است از زمان اعلام دولت، ‌شبكه بانكي كشور و شعب كشيك تا آخر وقت اداري نسبت به پرداخت يارانه‌ نقدي تعيين شده اقدام كنند.
احمدي ادامه داد: اين امر براي كاهش ميزان حضور مردم در شعب بانك‌ها صورت مي‌گيرد.

** اسكناس‌هاي 20 و 50 هزار توماني چاپ نمي‌شود
دبيركل بانك مركزي گفت: هرچند چاپ اسكناس‌هاي 20 و 50 هزار توماني در دستور كار بانك مركزي قرار ندارد اما حوزه طراحي اسكناس اين بانك آمادگي كامل را براي چاپ اين اسكناس‌ها دارد.
احمدي اظهار داشت: با وجودي كه تلاش مي‌كنيم تا اجازه ورود چك پول‌هاي 200 هزار توماني به بازار را دريافت نمائيم اما هنوز اين اجازه را دريافت نكرده‌ايم.
وي ادامه داد: چك پول‌هاي موجود در بازار 50 و 100 هزار توماني است و ما قصد داريم به مرور كه اسكناس‌هاي 10 هزار توماني را وارد بازار كنيم، به همان مقدار 50 هزار توماني را از بازار خارج نمائيم.
احمدي با بيان اينكه هم اكنون اجازه ورود 200 هزار توماني به بازار صادر نشده، گفت: اسكناس 10 هزار توماني وجه نقد رايج در كشور است، اين در حالي است كه پشت نويسي چك پول‌هاي 50 و 100 هزار توماني نيز در آينده شروع خواهد شد.
وي در پايان خاطرنشان كرد طبق سياست بانك مركزي قصد نداريم كه تكيه مبادلات مردم را بر وجه نقد قرار دهيم، به همين دليل در زمان حاضر استفاده از 200 هزار توماني كنار گذاشته شده است.تاريخ : چهارشنبه چهاردهم مهر 1389 | 11:51 | نویسنده : کبیری مجد

تحقیقات در  موسسه امور مالی و بانکی ال تی دی و همچنین شرکت مشاوره و مطالعات استراتژیک  لندن در امور مالی نشان می دهد که چین تا سال 2015 بزرگترین بازار خرید و فروش خودپردازها را در اختیار خواهد داشت.

 به گزارش بانکی دات آی آر، چین در حال حاضر 210000 دستگاه خودپرداز ( ای تی ام) را در سراسر چین تا پایان سال 2009 راه اندازی کرده است و پیش بینی می شود  طی 6 سال آینده 545 هزار دستکاه دیگر را نیز راه اندازی کند که نشاندهنده ی رشد 160 درصدی در این زمینه است.

آندره چارنیائوسکی مدیر تحقیقات خرده فروشی در سیستم بانکداری و امور مالی خودپردازها در سطح جهان این تحقیقات و تخمین رشد را تایید کرده است.

منبع بانکی دات آی آرتاريخ : چهارشنبه چهاردهم مهر 1389 | 11:39 | نویسنده : کبیری مجد

مديرعامل بازار تهاتر ايرانيان گفت: واردات كالا بدون استفاده از سيستم بانكي از طريق بازار تهاتري امكان پذير شد.  

    
'به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ايران ،دکتر علاءالدين ختايي مديرعامل بازار تهاتر ايرانيان از شرکتهاي وابسته به بانک صادرات ايران گفت: فعالان اقتصادي كه به دليل تحريم با مشكلاتي مواجه شده‌اند، مي‌توانند با توجه به قراردادهاي منعقده بين بازار تهاتري ايرانيان با بازار تهاتري تركيه و استراليا و همچنين بازار تهاتر خاورميانه در امارات متحده عربي كه از سوي همين بازار ثبت و راه‌اندازي شده است، واردات كالا و تجهيزات را بدون استفاده از روش اعتبار اسنادي(‍LC) و از طريق همان بازارهاي تهاتري وارد نمايد.

بقیه در ادامه مطلب ...ادامه مطلب
تاريخ : شنبه دهم مهر 1389 | 9:11 | نویسنده : کبیری مجد

بینا- رییس اداره کل روابط عمومی بانک ملی ایران اعلام داشت : همزمان با برگزاری هفدهمین جشنواره بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها با همکاری مشترک بانک ملی ایران و معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اولین جشنواره رسانه و بانک برگزار خواهد شد.


به گزارش بینا، حسین دشتی با اشاره به اهدا برگزاری این جشنواره نظیر توسعه تعاملات با رسانه ها ، حمایت از جامعه خبری کشور و افزایش غنای مطالب ارائه شده در رسانه ها با موضوعات بانکی افزود : آثار ارسالی برای جشنواره مذکور در محورهای بانکداری اسلامی، اخلاق بانکداری، بانکداری الکترونیک، امنیت بانکی، اطلاع رسانی در حوزه بانکی، بانک و جامعه، خدمات بانکی و … و در سرفصل های سرمقاله، مقاله، گزارش و مصاحبه ارزیابی می شود و به نظرات برتر توسط بانک ملی ایران جوایزی اهدا خواهد شد.
وی اضافه کرد : تمامی علاقه مندان به شرکت در جشنواره مذکور می توانند آثار خود را در این زمینه تا تاریخ 15 مهر ماه جاری مطابق ضوابط و مقررات مندرج در فرم فراخوان سایت بانک ملی ایران به آدرس www.bmi.ir به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
به گفته دشتی هیاتی متشکل از اساتید ارتباطات و روزنامه نگاری و همچنین مدیران با سابقه بانکی داوری این جشنواره را بر عهده دارند.
رییس اداره کل روابط عمومی بانک ملی ایران در پایان تاکید کرد: توجه به موضوعات اجتماعی ، فرهنگی، ورزشی و … در کنار فعالیت های اقتصادی جزو محوری ترین سیاست های کاری بانک ملی ایران می باشد و امیداست این جشنواره همه ساله و بصورت مستقل بتواند تحت قالب یک دبیرخانه دائمی به کار خود ادامه دهد.تاريخ : پنجشنبه هشتم مهر 1389 | 11:22 | نویسنده : کبیری مجد

امروزه یک بانک خوب باید به نرم افزار خوب مجهز باشد نرم افزاری که قابلیت انجام عملیات متنوع بانکی را دارا باشد . در دنیای بانکداری نوین برخورداری از سیستم قدرتمند CoreBanking یعنی داشتن همه چیز و برای اینکه بانک مشتری های خود را راضی نگاه دارد و تمامی عملیات بانکی مشتری را به نحو مطلوب به انجام رساند.  (منبع : آی بی نیوز)  

بقیه در ادامه مطلب ...                  ادامه مطلب

بانك صادرات ايران از طريق امكانات مكانيزه خود طي 6 ماهه اول امسال بالغ بر 18 ميليون و 716 هزار قبض خدمات شهري مشتريان را بصورت غير حضوري و بدون مراجعه به شعب دريافت کرد.

به گزارش روابط عمومي بانك صادرات ايران، اين بانك بعنوان دوستدار محيط زيست و در راستاي کاهش آلودگي هوا و نيز ارتقاي كيفي خدمات ،جلب رضايت مشتريان و همچنين تسهيل و تسريع در ارائه خدمات بانکي، نسبت به راه اندازي سيستم هاي مكانيزه دريافت قبوض خدمات شهري اقدام نموده كه بر اين اساس از ابتداي سال 89 لغايت پايان شهريور ماه امسال، مشتريان اين بانك و دارندگان کارت بانکهاي عضو شبکه شتاب با استقبال از اين سيستمها از طريق دستگاههاي خودپرداز ، سيستم تلفني پرداخت قبوض (09602) ، دستگاههاي pos ، سيستم بانكداري اينترنتي و همراه بانک ، بالغ بر 18 ميليون و 716 هزار انواع قبوض خدمات شهري خود را پرداخت نموده اند.
شايان ذکر است مشتريان اين بانك از طريق دستگاههاي خودپرداز 8 ميليون ، سيستم تلفني پرداخت قبوض (09602) 4 ميليون ، دستگاههاي پايانه فروشگاهي3 ميليون و 716 هزار ، سيستم بانكداري اينترنتي يک ميليون و همراه بانک 2 ميليون قبوض خود را پرداخت نموده اند که مجموعا تعداد قبوض پرداخت شده از ابتداي امسال  لغايت پايان شهريور ماه 89 با استفاده از امکانات مکانيزه  بانک صادرات بالغ بر18ميليون و 716 هزار قبض مي باشد.
گفتني است استفاده از سيستم هاي مكانيزه پرداخت قبوض خدمات شهري بانك صادرات علاوه بر جلب رضايتمندي مشتريان، نقش بسزايي نيز در صرفه جويي وقت و هزينه آنان و مديريت بهينه در هزينه هاي ملي ناشي از كاهش ترافيك و آلودگي هوا دارد.
لازم به ذكر است دارندگان سپهر كارتهاي بانك صادرات و كارت بانكهاي عضو شبكه شتاب به راحتي مي توانند طي تماس با شماره تلفن 09602 و يا مراجعه به دستگاههاي خودپرداز اين بانك در سراسر كشور كه مجهز به سيستم باركدخوان مي باشند و همچنين عضويت در سيستم بانكداري اينترنتي بانك صادرات، قبوض خدمات شهري خود را بصورت رايگان پرداخت نمايند.
شايان ذکر است بانک صادرات از ابتداي سال 86 لغايت پايان اسفند 88 نيز بالغ بر 30 ميليون قبض مشتريان خود را غير حضوري دريافت نموده است .

منبع سایت بانک صادراتتاريخ : سه شنبه ششم مهر 1389 | 8:37 | نویسنده : کبیری مجد

بیما- پیرو افزایش ساعت کار ساتنا توسط بانک مرکزی؛ ساعت کار این واحد در شعب و ستاد بانک سینا نیز افزایش یافت.

به گزارش بیما-  به این ترتیب شعب این بانک در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 16 و در روزهای پنچ شنبه از ساعت 8 الی 30/13 می توانند اقدام به ارسال تراکنش های مشتری به مشتری نمایند.
ساتنا نظامی الکترونیکی است که پردازش و تسویه تراکنش های بین بانکی و دستور پرداختهای فوری را به صورت انفرادی و آنی انجام می دهد.

تعداد کارت الکترونیک صادره شبکه بانکی تا پایان مرداد ماه سال جاری از مرز 101 میلیون و 716 هزار قطعه گذشت. این تعداد کارت شامل 77 میلیون و 753 هزار کارت برداشت معادل 76.4 درصد کل کارت‌ها ، 680 هزار کارت اعتباری معادل 0.7 درصد کل کارت‌ها ، 23 میلیون و 283 هزار کارت هدیه /خرید معادل 22.9 درصد کل کارت‌ها و 12 هزار کارت پول الکترونیک است.

بقیه در ادامه مطلب ...ادامه مطلب
تاريخ : شنبه سوم مهر 1389 | 13:19 | نویسنده : کبیری مجد

بیما- بانک های ملی ،صادرات ، تجارت ، پارسیان ، پاسارگاد ، ملت واقتصاد نوین به عنوان هفت بانک برتر در حوزه های مختلف خدمات و محصولات بانکداری الکترونیکی از سوی دبیرخانه کنفرانس بین المللی بانکداری الکترونیکی معرفی شدند.

بقیه در ادامه مطلب ...ادامه مطلب

به گزارش آی بی نیوز به نقل از دبیرخانه کنفرانس بین المللی بانکداری الکترونیکی  بانک صادرات ایران با با بیش از 296 هزار دستگاه نصب شده حائز مقام نخست در حوزه پایانه های فروشگاهی گردید.تاريخ : سه شنبه سی ام شهریور 1389 | 10:50 | نویسنده : کبیری مجد

بینا- با ارتقای سیستم نرم‌افزاری موبایل بانک اقتصادنوین از این پس دارندگان کارت‌های شتابی نیز می‌توانند از این خدمت استفاده کنند.

به گزارش بینا به نقل از روابط عمومی بانک اقتصادنوین، دارندگان کارت‌های عضو شبکه شتاب می‌توانند برای استفاده از این خدمت بانک اقتصادنوین با مراجعه به یکی از شعب این بانک از طریق سیستم بلوتوث سرور به صورت رایگان نسبت به نصب نرم‌افزار این خدمت در گوشی تلفن همراه خود اقدام کنند.


دارندگان کارت‌های شتاب با استفاده از خدمت موبایل بانک اقتصادنوین می‌توانند نسبت به دریافت مانده حساب در بانک‌های عضو شتاب و پرداخت قبوض خود در تمام ساعات شبانه روز اقدام کنند.
لازم به ذکر است علاقه‌مندان دریافت این خدمت باید رمز دوم کارت خود را فعال کرده باشند. دارندگان کارت‌های بانکی می‌توانند از طریق خودپردازهای هر بانک رمز دوم کارت همان بانک را فعال کنند.  • دانلود فیلم
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ